مقدمه

در کسب و کار های آنلاین، دقت در آماده سازی سفارش ها یکی از مهمترین مراحل است زیرا اتصال مستقیمی بین برند و اعتماد مشتری هایش ایجاد می کند. برای آماده سازی یک سفارش بخش های مختلفی درگیر می شوند و هر کدام از این بخش ها نیاز به استراتژی های خاصی دارند تا از بروز هر گونه خطا در این فرایند جلوگیری شود. با استفاده از تجهیزات و آموزش ها و استراتژی های مناسب توانسته ایم به نتیجه قابل قبولی دست پیدا کنیم که رضایت مشتری هایمان را به دنبال داشته.

در سال های اخیر قدم های کوچکی در تمامی بخش های پکسچی برداشته ایم که دقت کار را به میزان قابل توجهی بیشتر کرده است. در این مطلب قصد داریم کمی در مورد این اقدامات صحبت کنیم و تجربیات خود را با شما در میان بگذاریم.

 

دقت سفارش چیست ؟

زمانی که از دقت سفارش ها صحبت می کنیم در واقع منظورمان درصد سفارش هایی است که بدون هیچ خطایی به دست مشتری رسیده است. خطا هایی مثل ارسال اشتباه یک محصول، یا اشتباه در تعداد محصول خریداری شده و چنین خطا های عملیاتی. دقت سفارش یکی از چیز هاییست که همیشه بطور زنده آن را محاسبه می کنیم و یک عدد بزرگ همیشه جلوی چشممان است چون اهمیت زیادی در رضایت مشتری هایمان دارد. ارسال اشتباه سفارش هم به ما و هم به مشتری ما ضرر های بزرگی وارد می کند.

 

چطور دقت سفارش را محاسبه می کنیم؟

محاسبه پیچیده ای نیست فقط نیاز به اطلاعات درست از نحوه ارسال سفارش ها داریم که بسیاری از مشتری های ما این اطلاعات را برای بهتر شدن خدمات در اختیار ما قرار می دهند.

درصد خطای سفارش = (تعداد سفارش های ارسالی صحیح / تعداد کل سفارش ها) * 100

بطور مثال : اگر 100 سفارش ارسال کنیم . 2 خطا در این سفارش ها دیده شود . ما با 97% دقت  سفارش ارسال کرده ایم.

چه درصد دقتی مناسب است ؟

تغییر میزان دقت سفارش نیاز به اعمال تغییرات در بخش های مختلف دارد و تلاش برای 100% دقت ارسال هم همیشه واقع بینانه نیست. ولی درصد شما باید خیلی نزدیک به 100 باشد.

بسیاری از برند های خوب دنیا با 96% الی 98% دقت سفارش های خود را ارسال می کنند . اگر شما هم در این بازه هستید خیالتان می تواند کمی راحت باشد ولی نیاز به تغییراتی دارید که در طولانی مدت این درصد را افزایش دهد.

اگر با 95% دفت یا حتی کمتر سفارش های خود را ارسال می کنید، امتیاز رقابتی خود را در این بخش از کار از دست داده اید. باید راه حل های مناسب را پیدا کنید تا مشتری هایتان را از دست ندهید.

 

 

4 روش کاربردی که در پکسچی انجام دادیم

  • تعیین تارگت ماهانه دقت

جهت دهی مناسب به تیم عملیاتی میتواند از کاهش دقت سفارش جلوگیری کند ولی چیز دیگری که بیشتر از این جهت دهی اهمیت دارد، مطلع کردن تیم عملیاتی از میزان دقت کارشان است.

در انبار های پکسچی درصد میزان دقت ماهانه بر روی مانیتور های اصلی قرار داده ایم و با اعلام تارگت های ماهانه  کل تیم را به مشارکت دعوت می کنیم.

  • بهبود سیستم انبارداری

مدیریت موجودی محصولات یکی از مهم ترین موضوعات در تعیین میزان دقت سفارش است. نداشتن اطلاعات دقیق از محصولات موجود در انبار و یا مکان دقیقشان می تواند فاجعه بزرگی ایجاد کند و میزان دقت شما را کاهش دهد. با استفاده از نرم افزارهای انبارداری و تجهیزات مناسب در انبار های پکسچی ما تمامی اطلاعات محصولات موجود در انبار ها را داریم و خطای انسانی را به حداقل رسانده ایم.

  • تغییرات در بخش جمع آوری و بسته بندی

یکی از بخش هایی که خطا های زیادی در آن رخ می دهد، مرحله جمع آوری محصولات برای بسته بندی است. در این بخش با ایجاد تغییرات نه چندان پیچیده ای می توانید بهترین استراتژی را پیدا کنید.

مشکلی که ما در این بخش تجربه کردیم، دقت نیروی انسانی بود. بطوری که 1% از خطا های کل روند آماده سازی را در این بخش انجام میدادیم. با حدف تصمیم گیری های انسانی توانستیم این خطا را به 0 برسانیم و امروز با استفاده از نرم افزار های هوشمند، تک تک سفارش ها جمع آوری می شوند .

  • استفاده از تجهیزات مناسب

بروز کردن تجهیزات انبارداری و بسته بندی یکی دیگر از تغییراتی بود که به ما در بهبود خدمات کمک قابل توجهی کرد. استفاده از بارکد خوان های سریعتر و تجهیزات حمل و نقل راحت تر، باعث شد تیم پکسچی با خیال راحت تری به ارائه خدمات ادامه دهند. این خیال راحت تاثیر زیادی در میزان دقت داشت.

 

امروز با اطمینان به مشتری های خود تضمین می دهیم با 98.3% دقت ، سفارش هایشان را ارسال می کنیم و مسئولیت کامل 1.7% خطایی که رخ می دهد را قبول می کنیم و تمامی خسارات را پرداخت می کنیم.