مقدمه

سفارش های برگشت خورده و محصولات آسیب دیده بخش مهمی از خسارت های وارد شده به کسب و کار شما هستند.

برخلاف خرید های حضوری،  در سفارش های آنلاین کنترل کیفیتی از طرف مشتری انجام نمیشود. وضیفه کنترل کیفیت بر عهده فروشگاه است و اعتماد مشتری یکی از سرمایه های فروشگاه های آنلاین است. باید به هر قیمتی که شده این از این اعتماد مراقبت کنیم تا مشتری ها با وفاداری بیشتری به گسترش کسب و کار شما کمک کنند.

میتوانیم این خسارت ها را به 2 دسته تقسیم کنیم:

  • قبل از ارسال سفارش

  • پس از ارسال سفارش

 

خسارات مربوط به قبل از ارسال سفارش :

انبارداری و بسته بندی

ویترین فروشگاه آنلاین شما تصاویری از محصولات به همراه توضیحاتشان را نشان میدهد . مشتری متناسب با تصوری که از محصول پیدا می کند سفارش را ثبت می کند و منتظر رسیدن سفارش در زمان مشخص می شود . با فرض اینکه سفارش به موقع به دست مشتری رسیده است، چه نکاتی میتواند اعتماد مشتری به فروشگاه را کاهش دهد ؟

  • محصول با تصویرش مغایرت داشته باشد. رنگ بندی، اندازه، کیفیت ساخت و یا جزئیاتی مانند نوع بسته بندی
  • محصول دارای نقص باشد . نقصی که در حین حمل و نقل ایجاد نشده باشد
  • محصول به اشتباه ارسال شده باشد. محصولاتی که از نظر نام مشابه هستند معمولا چنین خطا هایی را به وجود می آورند.
  • محصول در انبار شما موجود نباشد.

اگر شما بتوانید از بروز چنین خطا هایی جلوگیری کنید نیمی از راه حفظ اعتماد مشتریتان را رفته اید. ولی چطور می شود این خطا ها را به صفر رساند؟

نمایش دقیق اطلاعات محصول

ابتدا صداقت در مورد کیفیت  محصول در توضیحات و تصاویر میتواند اولین مشکل را حل کند. تصاویر شما نیازی به فیلتر های خاص ندارند و فقط لازم است با کیفیت مناسب رنگ و کیفیت واقعی محصول را به نمایش بگذارند.

اضافه کردن مراحل کنترل کیفیت:

کنترل کیفیت بحث مفصلیست  که قصد باز کردنش را نداریم ولی لازم است یک مرحله خیلی ساده از کنترل کیفیت را به مراحل کاری خود اضافه کنید. قبل از ارسال سفارشات، تمامی محصولات را دوباره کنترل کنید و مطمئن شوید محصولی که قصد ارسالش را دارید همان محصول موجود در فاکتور شماست. برای کاهش خطا در این بخش پیشنهاد می کنیم خصوصیات نام و تعداد محصول را در فاکتور ها با فونت بزرگترین قرار دهید .

انبارداری با بارکد

یکی از مضایای استفاده از بارکد در انبارداری، جلوگیری از خطاهای ناشی از شباهت نام در محصولات است. فرض کنیم محصولاتی با نام های کیف سبز کوچک و کیف سبز بزرگ داریم . در فشار کار بالا این نام ها میتوانند باعث خطا در جمع آوری محصولات شوند. بهتر است از نام های کیف 103   و کیف 105   استفاده کنیم .

استفاده از نرم افزار های مناسب میتواند موجودی انبار شما را منظم تر نشان دهد تا محصولات سفارش داده شده حتما موجود باشند.

 

خسارت های وارده پس از ارسال سفارش

در حین حمل و نقل

حالا از اینکه سفارش ها را درست بسته بندی کرده این اطمینان داریم . نوبت میرسد به اتفاقاتی که در حین حمل و نقل رخ می دهد و راه حل های جلوگیری از خسارات احتمالی .

شرکت های حمل و نقل در همه کشور ها مشکلات مشابهی در زمینه حمل بسته ها دارند . از زمانی که شما بسته ای را به شرکت پست تحویل میدهید تا زمانی که به دست مشتری شما میرسد در چندین شعبه پستی دست به دست می شود و از مناطقی با آب و هوای مختلف میگذرد و در شرایط مختلفی نگهداری می شود. با رعایت چندین نکته در بسته بندی می توانید مطمئن شوید که مرسوله شما به سلامت به مقصد می رسد و مشتری شما با سفارشی مخدوش و آسیب دیده روبرو نمی شود.

 

بسته بندی مناسب سفارشات

در حین جابجایی مرسوله ها در شرکت های حمل و نقل مختلف. امکان دارد در مراحل مختلف بسته ها تحت فشار قرار بگیرند. بطور مثال یک بسته با وزن 20 کیلو بر روی بسته شما قرار میگیرد. اگر در این مرحله شما در کارتن فضای خالی داشته باشید بدون شک کارتن شما فشرده می شود و فشار به محصول وارد می شود . پس اول از همه مطمئن باشید که فضای خالی در بسته بندی شما وجود ندارد . انتخاب کارتن با اندازه های مختلف برای هر سفارش و پر کردن داخل کارتن با نایلا های حبابدار و یا روزنامه  میتواند از فشرده شدن کارتن جلوگیری کند.

فرض کنید کارتن شما قرار است زیر فشار زیادی قرار بگیرد، فشاری که حتی پر کننده های کارتن هم جلودارش نباشند. در این شرایط گوشه های کارتن شما باز می شود و محصولات اگر اندازه کوچکی داشته باشند از کارتن بیرون میریزند. مطمئن شوید که در مکان های مناسب کارتن را چسب زده اید . رسیدن محصول در کارتن مخدوش شده بهتر از گم شدن آن است.

به لطف آب و هوای متنوعی که در ایران داریم، یک بسته میتواند از یک منطقه با دمای 25 درجه و خشک به منطقه ای با دمای 0 درجه و برفی منتقل شود . این تفاوت دما و رطوبت می تواند روی برخی از محصولات تاثیر بگذارد.

استفاده از پوشال های یونولیتی و حبابدار می تواند از تفاوت دما رو کاهش دهد و از ورود رطوبت به محصول جلوگیری کند. استفاده از پاکت های حبابدار به جای پاکت های ساده هم روش خوبی برای جلوگیری از سدمه های احتمالی است.

 

محصولات شکستنی مانند ماگ و ظروف مختلف در حین جابجایی معمولات دچار مشکل می شوند. دقت کنید که حتما هر محصول را بطور جداگانه بسته بندی کنید . و روی جعبه حتما برچسب شکستنی را درج کنید. در برخی موارد مشاهده شده که درج برچسب تاثیر خوبی داشته است . فقط بعضی از موارد …

اگر از پاکت برای ارسال سفارشات خود استفاده می کنید، تجربه ثابت کرده است که نباید به چسب های موجود روی پاکت اعتماد کرد. این چسب ها در دمای بالا شل می شوند و پاکت باز می شود . استفاده از چسب پهت برای محکمکاری درب پاکت بسیار پیشنهاد می شود.

 

یکی از مشکلات شرکت های حمل و نقل، گم شدن مرسولات در حین جابجاییست.

اگر از خدمات شرکت هایی مثل تیپاکس و پست استفاده می کنید، حتما کد پیگیر را برای مشتری های خود ارسال کنید تا در صورتی که سفارش بیشتر از زمان اعلام شده طول کشید پیگیری کنند. توجه داشته باشید که سفارش هایی که به دست مشتری ها نمیرسند وارد پروسه برگشت به مبدا می شوند و این پروسه میتواند احتمال آسیب پذیری محصول را افزایش دهد.

 

استفاده از سرویس حمل و نقل مناسب

اگر محصول شما نیازمند نگهداری در شرایط خاص است مثل مواد خوراکی یا محصولات زیبایی، پیشنهاد می کنیم از خدمات کوتاه مدت استفاده کنید. یعنی خدمات ویژه یا پیشتاز پست و یا خدمات حمل و نقل 24 ساعته هوایی شرکت هایی مثل سپیدبال یا تیپاکس.

در این بخش فروشگاه ماهی خان را مثال می زنیم . یکی از موفق ترین فروشگاه های آنلاین فروش ماهی که از خدمات پست هوایی استفاده می کند و بسته بندی های مناسب این فروشگاه از هر گونه خسارت احتمالی جلوگیری می کنند. .

 

لازم است به راه حلی ساده تر برای همه این موارد هم اشاره کنیم. همکاری با شرکت هایی که خدمات انبارداری و ارسال سفارشات را ارائه میدهند . این دسته شرکت ها با استفاده از تجهیزات، نیرو های متخصص و امکانات بسته بندی استاندارد تمامی احتمالات بروز هرگونه خسارت در این مراحل را به حداقل می رسانند.