مقدمه

فروشگاه‌های آنلاین در ابتدای مسیر، تمرکز حداکثری خود را بر فروش و بازاریابی منعکس می‌کنند. کمی زمان لازم است تا به اهمیت سفارش گردانی، انبارداری و به طور کلی مدیریت فرایند تأمین و ارسال کالا پی ببرند و اصلاحات لازم را در این بخش‌ها اعمال کنند.

ممکن است در ابتدای مسیر باشید و به واسطه‌ حجم پایین سفارش های روزانه‌ خود، هنوز به اهمیت این مفاهیم در عمل پی نبرده باشید. اما لازم است بدانید که مهمترین عالم بازدارنده‌ رشد فروشگاه‌های آنلاین، مشکلات موجود بر سر راه ارسال سفارش  و به طور کلی لجستیک است. در این مقاله بنا داریم شما را کمی با این مفاهیم آشنا کنیم و به نقش و اهمیت دستیار لجستیک بپردازیم.

 

مشتری از یک فروشگاه آنلاین چه می‌خواهد؟

مشتری فروشگاه آنلاین شما به محصولی نیاز دارد و در اینترنت به دنبال آن می‌گردد. بخت با او (و شما!)  همراه است و با چند کلیک نخست به صفحه‌ محصول مورد نظر در سایت شما می‌رسد. هزینه‌ محصول برایش معقول است و تصمیم به خرید می‌گیرد. در فرایند ثبت سفارش، متوجه می‌شود که هزینه ارسال و یا زمان تحویل کالا با مطلوب او فاصله دارد و تصمیم می‌گیرد از فروشگاه دیگری خرید کند.

 

اهمیت زمان ارسال و هزینه ارسال آن‌قدر بالاست که در بسیاری موارد کاربر ترجیح می‌دهد تا برای کالا هزینه‌ای بیشتر پرداخت کند، اما شرایط مطلوب‌تری را برای تحویل تجربه نماید.

 

حال به کمی بعد فکر کنید. سفارش‌های روزانه‌ی شما از چند مورد افزایش یافته و می‌بایست هرروز چندده سفارش را پردازش کنید. تامین کالا، دغدغه‌ی تازه‌ای خواهد بود که به مسائل پیشین‌تان اضافه می‌شود. حال نه تنها باید برای رساندن به‌هنگام کالا به مشتری برنامه‌ی مشخصی داشته باشید، بلکه می‌بایست برای دریافت محصولات از تأمین‌کنندگان مختلف نیز سازوکار مناسبی در نظر بگیرید.

 

لجستیک، ارزش اصلی فروشگاه‌های آنلاین

اگر کمی دقیق‌تر به سازوکار فروشگاه‌های آنلاین نگاه کنید، در می‌یابید که ارزش اصلی پیشنهاد تمامی آن‌ها، تسهیل فرایند لجستیک برای مصرف کنندگان نهایی است. به عبارت بهتر، بخش عمده‌ محصولاتی که به صورت آنلاین می‌فروشیم، در فضای آفلاین نیز قابل تأمین است. مشتریان، فروشگاه‌های آنلاین را به دلایل مختلفی برمی‌گزینند که سهولت و سرعت در دسترسی در رأس این دلایل قرار دارد.

 

به عنوان یک فروشگاه اینترنتی، سرعت و کیفیت رساندن محصول به مصرف‌کننده نقشی بدیهی، بزرگ و معنادار در موفقب یت تجارت‌تان خواهد داشت. این‌که بتوانید محصولاتی با کیفیت را در زمان درست و شیوه‌ای استاندارد به مصرف‌کننده برسانید، به شکل مستقیم بر پایداری و مانای تجارت‌تان اثر می‌گذارد.

 

سیستم لجستیک، راهکاری کارآمد اما گران!

فروشگاه‌های بزرگ‌تر این مسئله را با مدیریت انبارداری و ایجاد ناوگان توزیع و طراحی سیستم لجستیک تا حدودی مرتفع کرده‌اند. در فروشگاه‌هایی مثل آمازون و یا دیجی‌کالا، بخش عمده‌ی نیروی انسانی در این بخش‌ها فعال‌اند. علاوه بر آن، استفاده از ابزارها و فناوری‌های نوین و پیچیده تا حدودی از بار و فشار کار کاسته است.

 

اما برای یک کسب‌وکار کوچک و فروشگاهی تازه‌کار، این موارد به صرف هزینه ریالی و انسانی زیادی نیازمند است. به عبارت بهتر، از یک فروشگاه آنلاین که حجم سفارشات روزانه‌اش از تعداد انگشتان دو دست فراتر نیست، نمی‌توان انتظار داشت که انبار عریض و طویلی برای محصولات در نظر گرفته باشد، ناوگان اختصاصی برای توزیع کالا به خدمت بگیرد و منابع زیادی را صرف این امور کند. مستقل از سرمایه‌ی ریالی بسیار زیاد، طراحی و راه‌اندازی زیرساخت جامع و کارآمد لجستیک به زمان زیادی نیز نیازمند است که ممکن است از زمان آغاز تا بهره‌برداری به بیش از یکسال به‌طول انجامد. آیا می‌توان در این مدت مشتریان را در انتظار نگه داشت؟

 

بازار رقابتی موجود در فضای آنلاین به پویایی و سرعت نیازمند است. به عبارتی دیگر، باید بتوانیم در هر مقطع از رشد کسب‌وکار، سازوکار و روش‌هایی استاندارد و بهینه را پیش بگیریم و متناسب با موقعیتی که در آن هستیم، بهترین تجربه را ایجاد و عرضه کنیم.

 

با مفهوم لجستیک مشارکتی (3pl) آشنا شوید.

خوشبختانه با توسعه‌ فناوری در عرصه‌های مختلف، برای مسائل طرح شده در بند قبلی، راهکارهای مناسبی ایجاد شده است. لجستیک مشارکتی (Third-party logistics) که به اختصار 3pl گفته می‌شود، به سرویس‌هایی اشاره دارد که خدمات متنوعی را در عرصه‌ لجستیک به کسب‌وکارها ارائه می‌کنند.

 

بگذارید توضیح این مفهوم را مثال بالا ادامه دهیم. اگر فروشگاه آنلاین کوچک و یا متوسطی داشته باشید، برای ارسال سفارش های خود به سراسر کشور به رفت‌وآمدها و تما‌س‌های متعدد با شرکت‌های ارسال پیک درون شهری و یا پست سراسری نیاز دارد. مدیریت این بخش از کار، سوای هزینه‌های ریالی به صرف زمان بسیاری نیازمند است. حالا با همکاری مستقیم با یک سرویس دهنده‌ی لجستیک می‌توانید بخش زیادی از این کار را به ایشان محول کنید. به عبارت بهتر، تعامل و همکار با یک شرکت 3PL نه تنها در وقت شما صرفه‌جویی معناداری به‌وجود می‌آورد، که هزینه‌های شما را نیز کاهش محسوسی می‌بخشد.

 

به عنوان یک فروشنده‌ تخصصی، تأمین کالا و مدیریت برنامه‌ بازاریابی به قدر زیادی منابع و زمان شما رو به خود اختصاص خواهد داد و احتمالا، تصور اینکه بخواهید برای سیستم مدیریت توزیع کالا نیز تمرکز کافی داشته باشید، چندان میسر به نظر نمی‌رسد. از همین رو، همکاری و مشارکت با مراکزی تخصصی که بتوانند نقش دستیار لجستیکی شما را ایفا کنند، یک بازی برنده-برنده-برنده به نظر می‌رسد.

 

چگونه دستار لجستیکی خود را انتخاب کنیم؟

بسته به نوع فعالیت، تنوع محصول و حجم سفارش های خود، ممکن است خدمات متنوعی را در رسته‌ لجستیک نیاز داشته باشید. انبارگردانی، مدیریت ارسال سفارش، مدیریت تامین، بسته‌بندی و… از جمله زیرشاخه‌های موجود در این حوزه‌اند که لازم است نسبت به اولویت و اهمیت هرکدام در کسب‌وکار خود تأمل نمایید.

 

پکسچی یک دستیار لجستیک چندمنظوره است که طیف وسیع و متنوعی از خدمات لجستیکی را تامین و ارائه می‌کند. با بررسی خدمات گوناگون پکسچی می‌تواند متناسب با نیازها و اولویت‌های خود، گزینه‌های مطلوب را انتخاب و تجربه کاربری بهینه‌تری را برای مشتریان و تأمین‌کنندگان خود فراهم آورید.

پکسچی زمان‌بندی منظمی برای تحویل مرسولات به شما پیشنهاد می‌کند و نسبت به ان متعهد است. فلذا می‌توانید با اطمینان، مشتریان خود را نسبت به تحویل به‌هنگام مرسولات خود خاطرجمع سازید و هیچ خریداری را به واسطه‌ی زمان طولانی تحویل از دست ندهید. از سوی دیگر، هزینه‌های ارسال سفارش در پکسچی نسبت به سایر روش‌های تحویل کالا به مراتب مقرون به صرفه تر است و می‌توانید «هزینه‌ی پایین ارسال» را به عنوان یکی از مزیت‌های رقابتی خود در بین سایر رقبا معرفی کنید.

 

 

تمامی خدمات و تعرفه های پکسچی  با هدف کمک به روند گسترش کسب و کار شما طراحی و اجرا شده اند . افزایش فروش شما به گسترش ما ختم خواهد شد .