مقدمه

“انبارها” و “مراکز پردازش” معمولا شباهت زیادی در نوع فعالیت و ظاهر دارند. هر دو ساختمان هایی بزرگ هستن که محصولات زیادی در آنها نگهداری میشود . با این حال تفاوت زیادی در خدماتی که ارائه میدهند وجود دارد . در این مطلب خدمات و کاربرد های هرکدام را بطور مجزا توضیح میدهیم تا تصور بهتری از هر کدام داشته باشید .

 

منظور از انبار چیست ؟

وقتی در مورد خدمات انبارداری صحبت میکنیم, به شرکت های اشاره میکنیم که محصولات را برای زمان طولاتی انبارش میکنند. انبار فضاییست که برای نگهداری محصولات در تعداد بسیار زیاد طراحی شده است. تجهیزاتی مثل لیفت تراک و قفسه های بسیار بلند در آن دیده می شود که محصولات بر روی پالت ها در آنها نگهداری می شوند .

انبار ها بیشتر برای فروش عمده محصولات خدمات ارائه می دهند. مخاطبشان شرکت هاییست که B2B فروششان را انجام میدهند.

اجاره فضای انبارش در چنین انبارهایی بسیار به صرفه  تر از اجاره فضای انبار اختصاصی است.

 

مرکز پردازش چیست ؟

مرکز پردازش مکان فیزیکی است که تیم های ارائه دهنده خدمات واسطه پستی در آن سفارش های مشتری های خود را آماده و ارسال میکنند. مرکز پردازش به این هدف ایجاد می شود تا سفارش های آنلاین را به موقع و امن به دست مشتری ها برساند و باری بزرگ را از دوش کسب و کار های آنلاین بردارد.

 

 

مراکز پردازش چطور کار میکنند ؟

هدف اصلی این مجموعه ها رساندن سفارش های فروشگاه های آنلاین به دست مشتری هایشان است(همان پردازش سفارش) . محصولات کسب و کار های آنلاین در مراکز پردازش نگهداری می شوند تا در کمترین زمان به آنها بتواند دسترسی داشت و عملیات پردازش را بر روی آنها انجام دهند. زمانی که سفارشی در فروشگاه آنلاین ثبت می شود, محصول از قفسه ها جمع آوری می شود, بسته بندی می شود, لیبل آدرس بر روی کارتن آن نصب می شود و آماده تحویل به شرکت های حمل و نقل می شود .

مراکز پردازش هم قابلیت آماده سازی سفارش های عمده (برای سفارش های نماینده های فروش که بطور عمده خریداری میکنند) و هم سفارش های تکی (که باید بطور مستقیم به درب منزل مشتری ها ارسال شوند) را دارند .

زمانی که فروشنده ای بخش پردازش سفارش هایش را به مراکز پردازش برونسپاری می کن, مرکز پردازش وظیفه انجام تمامی امور مربوط به نگهداری و پردازش سفارش را بر عهده دارد . این شامل همه بخش های مدیریتی موجودی, انبارش امن و رسیدن سفارش به مشتری در سلامت کامل می شود .

برونسپاری سفارش ها میتواند مدیریت یک کسب و کار آنلاین را ساده تر کند تا تمرکزشان را بر روی بخش های مهمتر کار قرار دهند.

 

تفاوت مرکزپردازش با انبار چیست ؟

با اینکه در خدمات مراکز پردازش, انبارداری هم دیده میشوند. ولی هدف اصلی در این مکان ها تمام کردن موجودی محصولات است. در واقع محصولات نباید بیشتر از 1 ماه در انبار های مراکز پردازش بمانند چون بعد از 1 ماه شامل هزینه های بیشتر انبارداری طولانی مدت می شوند به همین دلیل انبارهای مراکز پردازش بطور هفتگی و ماهانه شارژ می شوند تا سفارشی در صف پردازش نماند.

وظیفه انبارها فقط نگهداری محصولات است ولی وظیفه مراکز پردازش رساندن سفارش ها به دست مشتری های خرد متناسب با کیفیت های رضایت مشتری است.